Officers and Committees for 2020

  Worshipful Master                                                    District Deputy Grand Master

                                     Thomas F. Campbell, P.M.                                                      Henry J. Federowicz           

                                           3041 Harvest Rd.                                                                   979 Snyder Rd.

                                     Elizabethtown, PA. 17022                                                         Mt. Joy, PA. 17552

                                              (717) 367-2172                                                                     (717) 991-2666

                                           tdcsoup@aol.com                                                       ddgm02@pagrandlodge.org

                     Senior Warden                           Junior Warden                              Treasurer                                Secretary

                  David S. Forry, P.M.                       Paul E. Michel                        O. Karl Schill, P.M.               Shawn S. Hentz, P.M.

                     29 Oakwood Dr.               1001 N. Spring St Apt. M3                 15 Truman St.                        221 Royal Rd.

                  Palmyra, PA. 17078                Middletown, PA. 17057               Palmyra, PA. 17078               Palmyra, PA. 17033

                     (717) 579-9396                          (717) 592-9386                           (717) 838-0491                      (717) 612-2818

              daveforry@verizon.net            saelven88@gmail.com              kschill55@gmail.com      secy0666@pagrandlodge.org

                    Trustees                                       Senior Deacon                        Junior Deacon             Senior Master of Ceremonies

          Laurence R. Rutt, P.M.                     Donald W. Cramer, II               Dennis D. Tidwell                      Michael K. Gipe

          Gregory P. Spahr, P.M.

        Sheldon K. Hoover, P.M.          

                     

                          Junior Master of Ceremonies                          Pursuivant                                            Chaplain                         

                                    Delmar R. Olson                                   Terry R. Baker                             Harry E. McCurdy, Jr., P.M.    

                 

                                             Tyler                                                    Organist                           Representative in Grand Lodge

                                    Donald P. Olley                                     Robert L. Sibert                              Glenn S. Treece, P.M.

               Substitute Representative in Grand Lodge                                               Representative to the PA. Youth Foundation

                                  Albert J. Vasko, P.M.                                                                                        David L. Thomas, P.M. 

                                                                                       Almoner Fund Representative

                                                                                           Thomas F. Campbell, P.M.               

 

 


                  Committee on Instruction                             Committee on Masonic Education                     Scholarship Committee

                      Paul E. Michel, Chair                                          Ronald D. Goodman, Chair                        Shawn S. Hentz, P.M., Chair

                   Sheldon K. Hoover, P.M.                                          McDaniel C. Purdy III                                      Rodger R. Davidson

                      Alfred W. Kaplin, P.M.                                              Kenneth F. Burd, Jr.                                        Dennis D. Tidwell

                                                                                                            Bradley J. Haldi                                             Bruce W. Weaver

                              Webmaster                                                           Terry R. Baker                                               Bradley J. Haldi                                                  Shawn S. Hentz, P.M.                                               Wayne J. Davidson                                                                               

                                                                                                                                                                                       

                    Committee on Grievance                                        Committee on Charity                               Committee on Furniture       

               Harry E. McCurdy, Jr., P.M., Chair                            Albert J. Vasko, P.M., Chair                             David M. Edwards, Chair    

                                                                                                                 Les Eckert                                               Shawn S. Hentz, P.M.                                                                                                                                                                                                           O. Karl Schill, P.M.

                    Committee on Visitation                                   

                    Andrew S. Freiberg, Chair                                                                                                                                                                                                   Robert A. Goodman